Rodzaj korony

Czy rodzaj korony, osadzonej na implancie ma znaczenia dla estetyki i bezpieczeństwa samego implantu? Odpowiedź jest prosta: ma i to ogromne.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy mocowania koron do implantów. Korony cementowane i przykręcane. Najbardziej popularne są korony wklejane, jednak wiąże się z nimi zwiękoszne ryzyko powikłań. Jak wskazują badania naukowe, klej wypływający podczas cementowania może dostać się pod dziąsło. Taka sytuacja powoduje, że dziąsło jest bezustannie podrażniane a bakterie mają możliwość rozwoju. Jest to najczęstszą przyczyną zapalenia wokół implantu i może prowadzić do jego utraty. Oczywiście wiele zalezy tu od higieny pacjenta i dokładności oczyszczenia z resztek cementu podczas osadzania koron. Bardzo ważny jest też sposób osadzenia samego implantu, jeśli znajduje się on zbyt głęboko to połączenie między implantem i koroną znajdzie się również zbyt głęboko.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korona przykręcana. Wyróżnia się ona brakiem konieczności stosowania cementu i cała część stykająca się z implantem i dziąsłem jest wcześniej zaprojektowana i wypolerowana. Daje to też możliwość modelowania konturu dziąsła. Dzięki temu korona wygląda naturalnie. Jeśli wcześniej zaplanuje się pozycję korony i samego implantu to takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych.