Skuteczne usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to bakterie powstałe w wyniku złej higieny jamy ustnej, które mogą szkodzić naszemu organizmowi, ich procesy rozkładu tworzą nieprzyjemny zapach z ust.

Bierze się to często z naszego zaniedbania a najczęściej po prostu z braku edukacji w tym kierunku. Kamień nazębny nie wytrąca się z wody tak jak to dzieje się w czajniku. Bakterie na naszych zębach biorą się ze śliny – jama ustna jest środowiskiem bakteryjnym. Bakterie, które dostają się z zewnątrz do naszej jamy ustnej pochodzą, np. ze złej diety, w takiej diecie nie figurują często pokarmy oczyszczające takie jak surowa marchewka. Kiedy źle bądź wcale nie szczotkujemy zębów resztki zalegające na ich powierzchniach tworzą specyficzny biały nalot, który z czasem uodparnia się na oczyszczanie twardniejąc ( mineralizując się). Kamień może być widoczny gołym okiem – kamień nad dziąsłowy lub nie widoczny dla oka – kamień pod dziąsłowy. Z kamieniem w parze zazwyczaj idą osady, naloty w kolorze brązowym, których również nie można usunąć szczoteczką do zębów. Zazwyczaj są spowodowane złą dietą, występują u osób pijących duże ilości mocnej kawy czy herbaty.

„Panie Doktorze ruszają mi się zęby, krwawią dziąsła – mam paradontozę tak jak moi rodzice”
Przy zapaleniu dziąseł zauważamy takie objawy jak: krwawienie, nieprzyjemny zapach z ust, ruszanie się zębów. Bakterie zalegające na powierzchniach zębów silnie oddziałują na dziąsła, powodują, że dziąsła się cofają, przez co odsłaniają się szyjki zębowe. I z czasem zęby zaczynają się lekko ruszać. Jednak nie oznacza to, że chorujemy na parodontozę. Paradontoza to bardzo rzadka choroba, na którą cierpi tylko niewielki odsetek społeczeństwa. Jest to choroba podstępna, przewlekła, możliwa do zdiagnozowania tylko podczas wizyty u stomatologa. Na szczęście jest to choroba uleczalna, jednak długo nie leczona może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym w gabinecie stomatologicznym?
Najbardziej skuteczną oraz bezpieczną metodą walki z kamieniem nazębnym jest usuwanie kamienia nad i pod dziąsłowego przy pomocy ultradźwięków. Za pomocą odpowiedniej końcówki skalera ultradźwiękowego – urządzenia emitującego ultradźwięki, kamień jest rozbijany i odrywany od zębów. Natomiast jeżeli chodzi o osady to można pozbyć się ich w dość łatwy sposób podczas zabiegu piaskowania. Jest to mało inwazyjny zabieg polegający na oczyszczeniu zębów za pomocą bardzo drobnego, specjalnego pisaku stomatologicznego, który nie uszkodzi powierzchni zębów.

Dlaczego nie wystarczy samo usunięcia kamienia nazębnego?
Ze zdjęciem kamienia nazębnego jest tak jak ze zdjęciem plastra. Kiedy odklejamy plaster z rany zostaje lepka powłoka do której przyklejają się różne rzeczy. Takie miejsce myjemy i usuwamy resztki kleju. Tak samo jest z zębami – zdjęcie kamienia to zdjęcie wierzchniej warstwy. Żeby usunąć jej „resztki” konieczne jest piaskowanie, które działa jak polerowanie blachy, sprawia że zęby stają się gładkie co ogranicza przyczepność bakterii i tworzenia się kamienia nazębnego.

Dlaczego tak ważny jest zabieg higienizacji w naszym gabinecie?
Zabieg higienizacji w gabinecie stomatologicznym usunie problem tylko mechanicznie, aby zmniejszyć częstotliwość osadzania się kamienia oraz osadów potrzebna jest nam odpowiednia technika, narzędzia oraz sumienność. Jeżeli chodzi o technikę – kiedyś pani w szkole – zapewne w przedszkolu powiedziała, czy pokazała nam jak mamy używać szczoteczki do zębów. Jednak ta metoda jest niewystarczająca. Istnieje wiele różnych szczoteczek do mycia zębów, tak jak istnieje wiele technik mycia zębów, każdy z nas chce mieć piękny zdrowy uśmiech, nie będzie on taki jeżeli nasze dziąsła będą wciąż w stanie zapalnym. Tak samo jest z płukankami antybakteryjnymi, nićmi dentystycznymi, nikt wcześniej z nami o tym nie rozmawiał, nie powiedział nam jak mamy robić by było dobrze, dlatego właśnie ważna jest nauka odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej w gabinetach stomatologicznych. W naszym gabinecie podczas wizyty higienizacyjnej uczymy jak dbać o higienę jamy ustnej, pokazujemy jak poprawnie używać nici dentystycznej oraz jakie płukanki są przeznaczone do użytku codziennego.